تجمع معترضان به حذف مجسمه روزولت

معترضان به حذف مجسمه «تئودور روزولت» رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده از مقابل موزه تاریخ طبیعت آمریکا در مقابل این موزه گردهمایی کردند.

به گزارش مجله خبری پیک عکس و به نقل از نیویورک پست، ‌هفته گذشته خبر قطعی شدن برنامه حذف مجسمه «تئودور روزولت» رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده از مقابل موزه منتشر شد اما روز یکشنبه حدود ۱۵۰ نفر برای جلوگیری از حذف این مجسمه در مقابل این موزه شعار «تدی را نجات بدهید»‌ و «تاریخ را نجات دهید» سر دادند.

این  مجسمه یادبود «تئودور روزولت» بیست و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده را سوار بر اسب و در کنار یک مرد سرخ‌پوست و یک مرد آفریقایی‌تبار نشان می‌دهد و از سال ۱۹۴۰ در مقابل درب ورودی موزه طبیعت آمریکا قرار دارد.

معترضان روز یکشنبه پلاکاردهایی با جملاتی همچون «از یادبودهایمان دفاع کنید»‌ و «اگر تاریخ را پاک کنیم نمی‌توانیم از گذشته درس بگیریم» در دست داشتند.

تصمیم برداشتن این مجسمه از سطح شهر نیویورک توسط مسوولان موزه ارائه شد و به دنبال آن شهردار نیویورک با این تصمیم موافقت کرد.

«بیل دبلاسیو» ـ شهردار نیویورک ـ پیش‌تر اعلام کرده بود: «موزه تاریخ طبیعت آمریکا درخواست حذف مجسمه «تئودور روزولت» را به این دلیل مطرح کرده که این مجسمه از سیاه‌پوستان و سرخپوستان تصویری به عنوان افرادی تحت استعمار و نژاد پست ارائه می‌دهد … من از این درخواست حمایت می‌کنم. این تصمیمی درست است و اکنون زمان مناسبی برای حذف این مجسمه مشکل‌ساز است.»

خبر حذف این مجسمه درحالی منتشر شده که مرگ «جورج فلوید» شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست پلیس این کشور مدتی است آتش اعتراضات جدیدی برای مقابله با نژادپرستی را در ایالات‌متحده و برخی از کشورهای اروپایی روشن کرده است. به دنبال این اعتراضات مجسمه‌هایی با تاریخچه استعماری و نژادپرستی هدف حمله معترضان قرار گرفته‌اند.

Author: مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code